home BIP
AKTUALNOŚCI KLUBOWE

 

 


 

Koncert Marka Piekarczyka

To był fenomenalny koncert Marka Piekarczyka rozpoczynający kilkumiesięczną trasę koncertową artysty "Źródło - akustycznie". Były już wokalista zespołu TSA na naszej scenie wystąpił w towarzystwie Tadeusza Apryjasa i Jacka Borowieckiego, dając niezapomniany koncert, na który składały się utwory m.in. Marka Piekarczyka, TSA, Test i Niebiesko Czarnych.


 

 

 


 

DZIEŃ KOBIET

 

W Kinoteatrze Klubu Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych odbył się koncert z okazji Dnia Kobiet. Panie zapełniły widownię do ostatniego miejsca. Na scenie, w całkowicie męskim wykonaniu, publiczność usłyszała kilka starszych przebojów w nowoczesnych aranżacjach. Wykonawcy wprowadzili Panie w romantyczny nastrój. Owacjom nie było końca.

 

 

 

 


 

WERNISAŻ WYSTAWY MALARSTWA - WIESŁAWY WRZESIEŃ

 

W poniedziałkowy wieczór odbył się wernisaż wystawy uczestniczki klubowych warsztatów malarskich Pani Wiesławy Wrzesień. Gości przywitali Kierownik Klubu Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych Pan Piotr Pubanz, prowadząca warsztaty malarskie Pani Małgorzata Paszkowska-Szylberg i oczywiście główna bohaterka tego wydarzenia. Prace zaprezentowane na wystawie nawiązują do polskiego krajobrazu i przyciągają ciepłą, klimatyczną barwą. Jest to malarstwo realistyczne urozmaicone motywami abstrakcyjnymi. Prace można podziwiać do końca marca w Klubie IWsp SZ. Zapraszamy.

 

 

 


 

KONCERT "ALBUM RODZINNY"

W świat fraków, długich sukien i kapeluszy przeniósł publiczność zgromadzoną w Kinoteatrze Klubu Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych Kacper Kuszewski. Wokalista zaprezentował utwory z płyty "Album Rodzinny", które niczym wehikuł czasu przywołały lata dwudzieste i trzydzieste, gdzie królował fokstrot, tango i charleston. Dowcipne teksty, wspaniały wokal oraz doskonała gra aktorska artysty urzekły publiczność i zostały nagrodzone niezliczoną ilością braw.

 

 

 

 


 

KONCERT ŚWIĄTECZNY

Ostatni w tym roku koncert organizowany przez Klub Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych, brawurowo poprowadzony przez Błażeja Stawiarsksiego, miał za zadanie umilić publiczności przedświąteczny, zabiegany czas oraz wprowadzić w nastrój Świąt Bożego Narodzenia. Scena wypełniła się nie tylko zawodowymi artystami, ale także dziećmi
z amatorskiego chórku i zespołu. Widzowie wysłuchali popularnych piosenek świątecznych, kolęd i pastorałek w interpretacjach Małgorzaty Chruściel, Judyty Wendy i Tadeusza  Seiberta. Artystom akompaniował zespół instrumentalny pod kierownictwem Adama Lemańczyka.

 

 

 

 

 


 

HORA

W czwartkowy wieczór 14 grudnia, w Kinoteatrze Klubu Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych zabrzmiała muzyka góralska.
Na scenie zaprezentowała się kapela rodem ze Szczyrku - "Hora". Publiczność wysłuchała wesołych utworów karnawałowych oraz kilku kolęd i pastorałek przy akompaniamencie skrzypiec, cymbałów węgierskich, akordeonu i instrumentów pasterskich.

 

 

 

 


 

 

MÓJ AZYL -  Wystawa malarstwa i rysunku AGNIESZKI DĘBCZYŃSKIEJ


W dniu 5 grudnia 2017 odbyło się otwarcie wystawy rysunku i malarstwa Agnieszki Dębczyńskiej.
Piękne, barwne, czasami nostalgiczne malarstwo przedstawiające przede wszystkim krajobrazy i człowieka.
Pasja z jaką maluje Pani Agnieszka zachęca do oglądania i podziwiania jej talentu. Zapraszamy.

 

 

 

 


 

 

OSIECKA PO MĘSKU


Grudniowy koncert "Osiecka po męsku"  w wykonaniu Marcina Januszkiewicza to spojrzenie na piosenki Agnieszki Osieckiej  z męskiej perspektywy. Na recital złożyły się mniej i bardziej znane utwory nieżyjącej już poetki. Publiczność zgromadzona w Kinoteatrze Klubu Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych usłyszała takie utwory jak: "Kołysanka dla okruszki", "Części zamienne" czy "Wybacz mamasza" w ciekawych, zaskakujących aranżacjach.

 

 

 

 


 

Andrzejki z Jose Torresem oraz zespołem Havana Dreams

W andrzejkowy wieczór publiczność zgromadzona w Kinoteatrze Klubu IWsp SZ wysłuchała gorących rytmów rodem z Karaibów. Jose Torres i zespół Havana Dreams zabrali słuchaczy w podróż
na roztańczoną, kubańską plażę. Barwny, pełen energii spektakl porwał publiczność do tańca w rytm merengue i salsy.
Oklaskom nie było końca...

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

KONCERT - JUŻ NIE ZAPOMNISZ MNIE

We wtorkowe popołudnie, na scenie kameralnej Klubu Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych królowały piosenki rewiowe i filmowe z repertuaru gwiazd dwudziestolecia międzywojennego: Hanki Ordonówny i Eugeniusza Bodo. Prezentowane utwory stały się wielkimi przebojami i takimi pozostają do dziś, wzruszając i zachwycając urokiem minionej epoki. Dziś w rolę Ordonki i Bodo wcielili się Grażyna Nita oraz Damian Wilma. W programie znalazły się pełne nostalgii piosenki „To ostatnia niedziela”, „Już nigdy”, „Tango Milonga”, a także wielkie przeboje „Na pierwszy znak”, "Umówiłem się z nią na dziewiątą" „Piosenka o zgubionym sercu”, "Szczęście raz się uśmiecha", czy wreszcie „Miłość  ci wszystko wybaczy” Henryka Warsa ze słynnego filmu „Szpieg w masce”. Artystom przy fortepianie akompaniował Rafał Tworek, a koncert  prowadziła urokliwa Katarzyna Szewczyk.

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

KONCERT Z UŚMIECHEM

Owacje na stojąco i podwójny bis zwieńczyły „Koncert z uśmiechem”, w którym zaprezentował się Zespół Kameralny Orkiestry im. Johanna Straussa  
z solistami – Marcelą Wierzbicką i Dominikiem Opalińskim. Artyści zaprezentowali swój kunszt wokalny w wesołym repertuarze operetkowym dopełnionym doskonałym warsztatem aktorskim.
Koncert został okraszony anegdotami i dowcipami w wykonaniu Emilii Czekały, która zmotywowała publiczność do wspólnej zabawy w rytmie prezentowanych utworów.

 

 

 

 

 

 

 

 


 


 

KONCERT - DIABEŁ JEST KOBIETĄ

W listopadowy wieczór, na scenie kameralnej klubu, zaprezentowała się Renata Zarębska – aktorka, wokalistka, artystka kabaretowa. Rozgłos zdobyła
w 1990 roku podczas Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, wykonując utwór "Noc z Renatą". Zaproszenie do występu przyjęła również Joanna Jeżewska – aktorka filmowa, teatralna i parodystka. Wspólny, niezwykle humorystyczny występ żeńskiego duetu przypadł do gustu naszej publiczności. Usłyszeliśmy kilka piosenek w aktorskiej interpretacji, przeplatanych kabaretowymi monologami. Gromkie brawa publiczności skłoniły panie do brawurowego wykonania utworu na bis „Noc z Renatą”.

 

 


 

 

VI Przegląd Pieśni Patriotycznej i Żołnierskiej Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych

W sobotę 28 października w Sali Kameralnej Klubu Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych odbył się VI Przegląd Pieśni Patriotycznej i Żołnierskiej Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych. Po wysłuchaniu 29 solistów-wokalistów i 10 prezentacji zespołów wokalnych, Rada Artystyczna w składzie: Orlin Bebenow, Agnieszka Sowa i Paweł Krasulak postanowiła przyznać następujące tytuły i wyróżnienia.
W kategorii solistów-wokalistów (Szkoła Podstawowa, Gimnazjum) tytuł Laureata - Monika Przybysz z Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Koronowie. Wyróżnienie - Kaja Czerwińska z Klubu Centrum Szkolenia Logistyki w Grudziądzu.
W kategorii solistów-wokalistów (Szkoła Średnia) tytuł Laureata - Marcelina Bociek z Młodzieżowego Domu Kultury nr 6 w Bydgoszczy. Wyróżnienia: Damian Kolasiński i Zuzanna Wiland z Młodzieżowego Domu Kultury nr 5 w Bydgoszczy.
W kategorii zespołów wokalnych i duetów (Gimnazjum) tytułu Laureata nie przyznano. Wyróżnienie - Replika Nova (Adrianna Gnot, Dominika Lemańska, Oliwia Uczniak, Monika Przybysz) z Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Koronowie.
W kategorii zespołów wokalnych i duetów (Szkoła Średnia) tytuł Laureata - Katarzyna Stachowicz i zespół (Adam Chyła - gitara, Agata Grzelczak - skrzypce, Sebastian Świątek - instrumenty perkusyjne) z Zespołu Szkół Elektronicznych w Bydgoszczy.
Do koncertu z okazji Narodowego Święta Niepodległości w Kinoteatrze Klubu IWsp SZ w dn. 09 listopada 2017 roku o godz. 18.00 zostali zaproszeni:
Monika Przybysz z utworem "Nie żałuję"; Kaja Czerwińska z utworem "Nie pytaj o Polskę"; Marcelina Bociek z utworem "Warszawo ma"; Zuzanna Wiland z utworem "Tango na jeden głos i orkiestrę"; Katarzyna Stachowicz z zespołem z utworem "Dziewczyna z granatem".

 


 

Koncert "Piosenka przypomni ci"

"Piosenka przypomni ci" to widowisko muzyczne w stylu retro, które zaprezentował dziś debiutujący na deskach Kinoteatru zespół Artes Ensemble. Urzekające, kostiumowe​ widowisko muzyczne w stylu retro składało się z polskich przebojów starego kina, szlagierów rewiowych i kabaretowych dwudziestolecia międzywojennego 

 

 

 

 


 

 

Koncert z okazji 78. rocznicy wybuchu II wojny światowej

 

Z okazji 78. rocznicy wybuchu II wojny światowej w Kinoteatrze Klubu Inspektoratu Wsparcia SZ odbył się spektakl słowno-muzyczny. Pierwsze dni wojny ukazano na podstawie oryginalnych fragmentów listów żołnierza z grodu nad Brdą. Dopełnieniem widowiska były wojenne piosenki, które zaprezentowano w ciekawej, batalistycznej scenografii. Przedstawienie okazało się niezwykle przejmującą lekcją historii, w której uczestniczyli weterani wojenni oraz uczniowie klas mundurowych. Gospodarzem uroczystości był Zastępca Szefa Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych – Szef Logistyki płk Dariusz Żuchowski, a gościem honorowym Wojewoda Kujawsko-Pomorski Mikołaj Bogdanowicz.

Foto IWsp SZ

 

 

 

 


 

Uroczyste otwarcie Klubu IWsp SZ

W poniedziałkowe popołudnie, w towarzystwie licznie przybyłych gości odbyło się uroczyste otwarcie Klubu IWsp SZ. Modernizacja, która trwała 2 lata wniosła w klubowe wnętrza powiew świeżości i nowoczesności. Uroczystego przecięcia wstęgi dokonali Zastępca Szefa Inspektoratu Wsparcia - Szef Logistyki płk Dariusz Żuchowski, Dyrektor Biura Posła na Sejm Bartosza Kownackiego Pani Julia Rozworowska oraz gospodarz uroczystości Kierownik Klubu Pan Piotr Pubanz. Poświęcenia odnowionych wnętrz dokonał Dziekan IWsp SZ ks. płk Zenon Surma. Kierownik Klubu IWsp SZ przedstawił zaproszonym gościom prezentację multimedialną, która ukazała kierunki i cele działania oraz dorobek kulturalny naszej placówki. W 10 minutowym koncercie zaprezentowali swoje umiejętności uczestnicy warsztatów wokalnych: zespół „Błękitne Berety” i solistka Marcelina Popiel. Po występie goście zostali zaproszeni do zwiedzenia odrestaurowanych wnętrz klubowych, które wywołały spore zainteresowanie i pozytywne wrażenia. Foto IWsp SZ i Klub IWsp SZ

 

 

 

 

 


 

 


 

Święto Wojska Polskiego

Tysiące bydgoszczan wzięło udział w  obchodach Święta Wojska Polskiego. Po raz pierwszy zdecydowano się na „świętowanie” z takim rozmachem. Mieszkańcom Bydgoszczy zaprezentowało się kilkuset żołnierzy oraz ciężki sprzęt wojskowy z Leopardami, Rosomakami, Danami oraz śmigłowcami, które kilkukrotnie przeleciały nad głowami widzów. Ci zgromadzili się wzdłuż ulicy Gdańskiej, gdzie byli świadkami uroczystego apelu, a po nim parady wojskowej, jakiej w mieście nad Brdą jeszcze nie było. Gościem Święta Wojska Polskiego w Garnizonie Bydgoszcz był Sekretarz Stanu w MON Bartosz Kownacki, który m.in. wręczył odznaczenia resortowe kadrze oraz pracownikom RON. Po paradzie kilka tysięcy bydgoszczan udało się na dalszą część obchodów do Myślęcinka, gdzie każdy z bliska mógł zapoznać się ze sprzętem używanym obecnie w armii, skosztować żołnierskiej grochówki oraz spędzić miłe chwile pod sceną, którą zawiadywaliśmy MY. Pięciogodzinny czas festynu żołnierskiego wypełniły występy „naszych” Błękitnych Beretów, zespołu Logistyk Band z Centrum Szkolenia Logistyki w Grudziądzu, Orkiestry Wojskowej z Torunia, zaprzyjaźnionego zespołu RAFA z Bydgoszczy oraz bydgoskiego Zespołu Tanecznego ECHO.

 

 

 


Koncert Pieśni Powstańczej i Wojskowej

Z inicjatywy Sekretarza Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Bartosza Kownackiego, w przeddzień 73. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego odbył się w Bydgoszczy Koncert Pieśni Powstańczej i Wojskowej, którego byliśmy współorganizatorem. Na Scenie na Wodzie zaprezentowała się Orkiestra Wojskowa z Bydgoszczy z solistami Magdaleną Polkowską i Piotrem Rafałko. W trakcie koncertu zabrzmiały dobrze znane utwory m.in. "Marsz Mokotowa", "Pałacyk Michla", "Warszawskie Dzieci", "Rozszumiały się wierzby" śpiewane przez solistów wspólnie z licznie przybyłą widownią. Gościem honorowym koncertu był Sekretarz Stanu w MON Bartosz Kownacki, Szef Inspektoratu Wsparcia SZ gen. bryg. Dariusz Łukowski i wicewojewoda kujawsko-pomorski Józef Ramlau. Na scenie jako konferansjer tradycyjnie brylował Wiesiek Kaźmierczak, a za stołem mikserskim dzielił i rządził Jarek Dąbrowski.

 

 

 


Sukces na 19. Festiwalu

Podczas 19. Festiwalu Amatorskiej Twórczości Dziecięcej Wojska Polskiego, na kołobrzeskiej scenie zadebiutowała Marcelina Popiel. Marcelina jest 9-letnią uczestniczką zajęć wokalnych w Klubie Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych, prowadzonych przez instruktor Annę Kamińską. Na estradzie Regionalnego Centrum Kultury w Kołobrzegu Marcelina zaprezentowała dwa utwory: „Padam” i „Gdybym była generałem”. Festiwalowe jury doceniło sumienną pracę i talent naszej młodej artystki, przyznając jej tytuł Laureata i III nagrodę w kategorii soliści-wokaliści 7-9 lat. Cieszymy się ogromnie z pierwszego sukcesu i życzymy kolejnych.

 

 

 


 19. Festiwal Twórczości Dziecięcej Wojska Polskiego

W Kołobrzegu uroczyście zainaugurowano 19. Festiwal Twórczości Dziecięcej Wojska Polskiego. Tradycyjnie już odbywa się on na deskach kołobrzeskiego Regionalnego Centrum Kultury, a na dużej i małej scenie zaprezentuje się przeszło 300 interpretatorów poezji i prozy, aktorów, wokalistów, zespoły wokalne, grupy estradowe i zespoły taneczne. Na sobotę zaplanowano największą atrakcję Festiwalu – kolorowy, dziecięcy korowód Bulwarem Nadmorskim, który zakończy pokaz musztry paradnej w wykonaniu muzyków Orkiestry Wojskowej w Bydgoszczy. Tradycyjnie już podczas ceremonii otwarcia festiwalu wręczone zostały pierwsze wyróżnienia, a otrzymali je plastycy biorący udział w konkursie historyczno-plastycznym "W błękitnym mundurze maszerujemy! - Józef Haller i jego armia" oraz "Powstańczy trud, żołnierska radość. Jeden dzień z życia obozowego wojska Tadeusza Kościuszki".
Kołobrzeski festiwal organizuje od lat Wojskowe Centrum Edukacji Obywatelskiej przy pomocy Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych, 8. batalionu remontowego oraz Klubu Inspektoratu Wsparcia SZ i klubu 8. brem.

 

 

 


 

Gen. bryg. Dariusz Łukowski z wizytą w Klubie IWsp SZ

Z okazji Dnia Działacza Kultury Szef Inspektoratu Wsparcia SZ gen. bryg. Dariusz Łukowski wizytował nasz Klub. Podczas okolicznościowego spotkania z pracownikami podziękował za trud i zaangażowanie służbowe. Przekazał życzenia dalszej owocnej pracy na kulturalnej niwie oraz wiele radości w życiu osobistym. Na ręce Kierownika Klubu Piotra Pubanza złożył list gratulacyjny i upominek od Sekretarza Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej - Bartosza Kownackiego. Po części oficjalnej Szef IWsp SZ został zapoznany ze specyfiką pracy w klubie, strukturą zatrudnienia i zadaniami jakie przed nami stoją. Na zakończenie wizyty odbył się obchód po świeżo wyremontowanym budynku klubu, który w oczach pana generała stał się perełką wśród placówek kulturalnych w Wojsku Polskim

 

 

 


 

Błękitne Berety  z wizytą u wojewody

Członkowie zespołu wokalnego Klubu Inspektoratu Wsparcia SZ "Błękitne Berety" gościli z wizytą u wojewody kujawsko-pomorskiego Mikołaja Bogdanowicza. Okolicznościowe spotkanie było znakomitą okazją do podziękowania wojskowym artystom za udział w imprezach organizowanych przez Urząd Wojewódzki, m.in. w piknikach "Polska w NATO", "Bezpieczna Polska" czy festynie rodzinnym w Konecku z udziałem Premier RP Beaty Szydło. Błękitne Berety podczas spotkania zaprezentowały próbkę swoich możliwości wokalnych, za co otrzymali gromkie brawa od uczestniczącego w uroczystości Zastępcy szefa Inspektoratu-Szefa Logistyki płk. Dariusza Żuchowskiego. Oprócz członków zespołu wojewoda Mikołaj Bogdanowicz wyróżnił również instruktor Annę Kamińską, Kierownik Działu Środowiskowego Beatę Popowską oraz Kierownika Klubu Piotra Pubanz.

 

 

 

 


 

Świąteczne upominki

 

Delegaci młodzieżowych zespołów wokalnych Klubu Inspektoratu Wsparcia SZ - „Błękitne Berety” i „Salutki”, odebrali dzisiaj świąteczne upominki przekazane przez Pana Bartosza Kownackiego - Sekretarza Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej. W imieniu wiceministra wręczył je Kierownik Klubu IWsp SZ Pan Piotr Pubanz, który podziękował młodym artystom za poświęcony czas i duże zaangażowanie podczas występów na uroczystościach organizowanych przez resort obrony narodowej.

 

 

 

 

 


 

 Spływy na Brdzie i Wdzie

 

Korzystając z pięknej, wczesnowiosennej pogody kajakarze działający przy Klubie IWsp SZ otworzyli sezon letni na wodzie. Odbyły się dwa jednodniowe spływy, w pierwszą i drugą niedzielę kwietnia. Zarówno spływ na Brdzie, jak i Wdzie, prowadziły po wodach otwartych, bez utrudnień i przeszkód. W sumie około 150 kajakarzy rozciągnęło mięśnie zastałe przez zimę i złapało pierwszą opaleniznę. Cieszyły szczególnie rodzinne osady kajakowe z rozbrykanymi dziećmi. Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w kolejnym, sobotnim spływie kajakowym - 22 kwietnia 2017 roku.

 

 

 

 


 

 Festyn „Rodzina 500+"

1 kwietnia na terenie gminy Koneck, odbył się festyn rodzinny, podsumowujący rok funkcjonowania programu „Rodzina 500+”. Klub Inspektoratu Wsparcia SZ został zaproszony do współpracy i odpowiadał za oprawę artystyczną koneckiej imprezy. W towarzystwie Pani Premier Beaty Szydło, Pani Minister Elżbiety Rafalskiej i Wojewody Kujawsko-Pomorskiego Pana Mikołaja Bogdanowicza zaprezentowała swój program artystyczny młodzież z koła wokalnego działającego przy Klubie IWsp SZ: Aleksandra Domian, Ewelina Guzman, Katarzyna Jurczak, Paulina Kamińska i Marcelina Popiel. Nad przebiegiem ich występu czuwała instruktor Pani Anna Kamińska. Realizacją dźwięku i obsługą sceniczną zajęli się Panowie – Jarosław Dąbrowski i Grzegorz Łukaszewski. Sobotni festyn wsparł swoim głosem Pan Wiesław Kaźmierczak.

 

 

 

 


 

 Festyn "Bezpieczna Polska"

Na terenach Wojskowych Zakładów Lotniczych nr 2 w Bydgoszczy odbył Festyn "Bezpieczna Polska" zorganizowany z okazji przybycia do naszego kraju sojuszniczych wojsk amerykańskich. Jednym z współorganizatorów tej imprezy był Klub Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych, który odpowiadał za wydarzenia artystyczne dziejące się na scenie. A tam królowała Orkiestra Wojskowa w Bydgoszczy pod dyrekcją jej dowódcy, kapelmistrza mjr. Dominika Sierzputowskiego i zastępcy ppor. Mariusza Żelazka. Z Klubu Centrum Szkolenia Logistyki z Grudziądza przyjechało troje solistów Julia Ostaszewska, Kaja Czerwińska i Marta Śmigecka z instruktorem Andrzejem Iwickim. Sporo braw zebrała też nasza klubowa pociecha zespół Błękitne Berety prowadzony przez instruktor Annę Kamińską.

 

 

 

 


 

 

 Mikołajkowy Rajd Pieszy

Trasa wiodła z Myślęcinka przez Rynkowo do Smukały. Piechurzy przemaszerowali wyremontowaną latem kładką dla pieszych, która znajduje się nad torami zlikwidowanej stacji PKP Rynkowo Wiadukt. Dalej urokliwymi, leśnymi ścieżkami aż do Smukały Dolnej. Na szlaku, tuż przy brzegu rzeki Brdy entuzjaści rajdów odwiedzili postawiony ku czci Jana Pawła II pomnik – kajak, upamiętniający spływy Karola Wojtyły. Po przejściu 10 kilometrów, turyści nieco zmarznięci ale uśmiechnięci pożegnali się, mając nadzieję na szybkie spotkanie gdzieś na turystycznym szlaku.

 

 

 

 

 


 

 

II Zawody Strzeleckie

 II Zawody Strzeleckie z okazji Święta Niepodległości odbyły się na strzelnicy Ligi Obrony Kraju w Bydgoszczy. W zawodach konkurowało 45 strzelców w dwóch konkurencjach strzeleckich - pistolet sportowy i karabinek kbks. Każdy zawodnik strzelał 10 razy – 3 strzały próbne, 7 ocenianych. Po zaciętej walce, w oczekiwaniu na wyniki zawodnicy posilili się wojskową grochówką. Sędzia główny zawodów wyłonił zwycięzców, a prezes Oddziału PTTK Pan Lech Boczkowski wraz z prezesem Klubu „Ikar” P. Janem Jędrzejczakiem wręczyli puchary i dyplomy. Zawody zorganizował Klub Turystyki Lotniczej „Ikar” działający przy Klubie IWsp SZ oraz prezes Wojskowego Oddziału PTTK.

 

 

 

 


 

 

 VI Przegląd Piosenki Żołnierskiej

19 listopada w sobotę, w Klubie Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia w Toruniu, odbył się VI Przegląd Piosenki Żołnierskiej pod hasłem „Gdy piosenka szła do wojska”. Do konkursu zgłoszono 53 solistów i 16 zespołów wokalnych. W kategorii solista Klub Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych reprezentowała Julia Januszewska. Natomiast w kategorii zespół wokalny na toruńskiej estradzie wystąpił zespół „Rogatywki” w składzie: Aleksandra Domian, Julia Januszewska, Joanna Kapalska i Katarzyna Łabuńska. Po burzliwych obradach jury przyznało wyróżnienie Julii, natomiast zespół wokalny „Rogatywki” wywalczył 3 miejsce. Uczestników do przeglądu przygotowała instruktor Anna Kamińska.

 

 

 

 


 

 

 

 XXI Festiwal Pieśni Patriotycznej i Religijnej Wojska Polskiego

 W pierwszy weekend listopada w Hrubieszowie odbył się XXI Festiwal Pieśni Patriotycznej i Religijnej Wojska Polskiego. Klub Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych reprezentował zespół wokalny „Błękitne Berety”, prowadzony przez instruktor Annę Kamińską, w składzie Ewelina Guzman, Katarzyna Jurczak, Barbara Łuczak, Patrycja Rybarczyk, Tymoteusz Chojnacki, Jakub Sykuła. Na estradzie Domu Kultury zespół wykonał dwa utwory – „Hymn Błogosławieni” oraz „Życie żołnierza”. Występ został ciepło przyjęty przez publiczność festiwalową i nagrodzony gromkimi brawami. W pierwszym dniu festiwalu gwiazdą był zespół De Mono, a w niedzielę wieczorem na scenie Hrubieszowskiego Domu Kultury zagrał zespół Łzy. Honorowy patronat nad imprezą objęło Ministerstwo Obrony Narodowej.

 

 

 

 


 

 

 Spacer miejski

 W samo południe, sprzed bramy cmentarza Starofarnego w Bydgoszczy, grono turystów wojskowych udało się na spacer miejski połączony ze zwiedzaniem najstarszej bydgoskiej nekropolii oraz IV śluzy Kanału Bydgoskiego. Cmentarz został założony w 1808 r. i jest wpisany do rejestru zabytków województwa kujawsko-pomorskiego. Instruktor Klubu IWsp SZ, a jednocześnie przewodnik miejski, Pan Leszek Boczkowski oprowadził uczestników po miejscach spoczynku wybitnych bydgoszczan oraz poległych żołnierzy francuskich – jeńców wojny w latach 1870-1871. Po opuszczeniu murów cmentarnych turyści przeszli nad Kanał Bydgoski, aby poznać ciekawe zabytki hydrologiczne – bydgoskie śluzy. Następnie na moście „Solidarności”, prowadzący omówił warunki i technikę wpływania barek i tratw do zabytkowej śluzy trapezowej. Pożegnanie uczestników i zaproszenie na kolejne imprezy turystyczne odbyło się przy Pałacyku Bucholtza – ciekawej budowli eklektycznej z XIX wieku.

 

 

 

 


 

 

 Światowy Dzień Turystyki

 

 Wojewódzkie obchody Światowego Dnia Turystyki były okazją do podsumowania pracy oraz nagrodzenia osób i instytucji działających na rzecz kultury, krajoznawstwa i turystyki w województwie kujawsko-pomorskim. Z satysfakcją odnotowujemy fakt, że praca środowiska wojskowego zrzeszonego wokół Klubu Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych została oceniona bardzo wysoko. Wyrazem uznania jest medal Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego „Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis” przyznany wojskowemu Oddziałowi PTTK. Pamiątkowe odznaczenie na ręce instruktora Klubu IWsp SZ Pana Lecha Boczkowskiego wręczył wicemarszałek województwa. Natomiast za długoletnią pracę społeczną, poświęconą wytyczaniu i utrzymaniu infrastruktury szlaków pieszych, został odznaczony członek Oddziału PTTK przy Klubie IWsp SZ Pan Ryszard Seidel , otrzymując honorową odznakę „Za Zasługi dla Turystyki”.

 

 

 

 

 


 

 

 MILITARY ART 2016 ZAKOŃCZONY

 W Klubie Centrum Szkolenia Logistyki W Grudziądzu podsumowano tegoroczną edycję Konkursu Filmu, Fotografii i Plastyki Wojska Polskiego „Military Art”. Konkurs był przeglądem aktualnych dokonań autorów działających w jednostkach wojskowych oraz wojskowych ośrodkach kultury. Jury wysoko oceniło pracę reprezentantki Klubu Inspektoratu Wsparcia SZ, uczestniczki Warsztatów Rysunku i Malarstwa dla Dorosłych  - Agnieszki Dębczyńskiej „Stróże pokoju" - przyznając jej wyróżnienie. Organizatorem konkursu o charakterze artystycznym było Wojskowe Centrum Edukacji Obywatelskiej, współorganizatorami: Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych oraz Centrum Szkolenia Logistyki.

 

 

 

 


 

OGÓLNOPOLSKI SPŁYW PŁETWONURKÓW

 

Płetwonurkowie z Klubu „Perkoz-Pro”, działającego przy Klubie IWsp SZ, powitali jesień przepływając pod wodą sześciokilometrowy odcinek ze Smukały do Bydgoszczy. Po dopłynięciu do stanicy wodnej w Janowie na uczestników czekała gorąca, wojskowa grochówka, a następnie turniej strzelania z karabinka pneumatycznego. Imprezę dofinansował Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, który w ten sposób nagrodził płetwonurków za oczyszczanie akwenów z przedmiotów obcych środowisku wodnemu.

 

 

 


RAJD ROWEROWY

 

Jesienna wycieczka rowerowa, zorganizowana przez Oddział PTTK przy Klubie IWsp SZ, zgromadziła wojskowych entuzjastów kolarstwa. Wymagająca trasa biegła z Nakła nad Notecią, poprzez Potulice, Tur i Łochowice do Bydgoszczy. W Potulicach uczestnicy zwiedzili cmentarz ofiar obozu hitlerowskiego, zespół pałacowo-parkowy oraz kościół z XIX wieku. Niezwykłą atrakcją był pobyt we wsi Brzózki, która słynie z niezliczonej ilości drewnianych rzeźb i pierwszych wiejskich murali. Po nabraniu sił nad jeziorem Głęboczek cykliści ruszyli ścieżką rowerową w kierunku Bydgoszczy.

 

 

 

 

 

 

 


 

JESIENNY RAJD PIESZY

Wraz z nastaniem złotej polskiej jesieni wzrosła aktywność turystów środowiska wojskowego. W pierwszą sobotę października 26 turystów uczestniczyło w rajdzie pieszym na trasie Stopka - Koronowo organizowanym przez Oddział PTTK przy Klubie IWsp SZ. Już na początku wędrówki uczestnicy rajdu zwiedzili skansen etnograficzny, a w nim obiekty architektury ludowej oraz urządzenia i maszyny rolnicze. Kolejnym etapem rajdu była wizyta na najwyższym w Europie moście kolei wąskotorowej, skąd piechurzy mogli podziwiać panoramę starorzecza Brdy. W Koronowie z kolei wojskowi turyści zwiedzili średniowieczny kościół pocysterski oraz odremontowaną synagogę z 1856 roku. Zwieńczeniem rajdu była wizyta na koronowskim rynku, gdzie zmęczeni piechurzy odpoczęli przy filiżance gorącej herbaty.

 

 

 

 


 

 

SPŁYW KAJAKOWY - POŻEGNANIE LATA

 W ostatni weekend wakacji kilkunastu entuzjastów kajakarstwa wzięło udział w spływie organizowanym przez Oddział PTTK przy Klubie Inspektoratu Wsparcia SZ. W sobotę uczestnicy przepłynęli odcinek rzeki Krówki , która w swoim biegu przepływa przez kilka malowniczych jezior, aby zakończyć swój bieg na wodach Zalewu Koronowskiego. Był to wyjątkowo wymagający odcinek. W sierpniu jeziora zarastają trzciną, dlatego należy wykazać się siłą i dobrą koordynacją, by nie zaliczyć wywrotki. W niedzielę uczestnicy spływu przenieśli się na rzekę Brdę do miejscowości Plaskosz, gdzie nurt poniósł ich aż do Nogawicy.

 

 

 

  

RAJD „Bydgoszcz i okolice”

 

Piechurzy chcący zdobyć srebrną odznakę „Bydgoszcz i okolice” stawili się rankiem w Myślęcinku, skąd wyruszyli na wymagającą trasę o długości 24 kilometrów. Szlak okalał szerokim łukiem miasto Bydgoszcz. Biegł pięknymi terenami pachnącymi polnymi kwiatami i sosnowym gajem. Podziwialiśmy nurt rzeki Brdy, z urzekającą linią brzegową, porośniętą bujną roślinnością. Zachwycała okoliczna przyroda, która po obfitych deszczach nabrała wyrazistego zielonego kolorytu. Pogoda wspierała nas pięknym słońcem i delikatnym wiatrem. Na mecie trudy marszu zrekompensował Prezes Wojskowego Oddziału PTTK przy Klubie IWsp SZ, wręczając uczestnikom w pełni zasłużone srebrne odznaki.

 

 

 

 


 

 

 

SPŁYW KAJAKOWY

Od pierwszych dni wakacji turyści środowisk wojskowych oddają się turystyce aktywnej. Grupa kajakowa z Bydgoszczy udała się na spływ kajakowy na piękną Ziemię Wałecką. Pływali przez 5 dni po rzekach Dobrzyca, Rurzyca i Piława. Pogoda była typowo letnia, upały w południe przechodziły w porywiste wichury, burze i grad, którego wielkość przerosła wyobrażenia. Wrócili zmęczeni ale zrelaksowani z tym przekonaniem, że już w najbliższą niedzielę 17 lipca poruszają trochę nogami na Rajdzie Pieszym, na który zapraszamy i my. Plakat - zaproszenie kilka wpisów poniżej.

 

 

 


 

 

"Razem z NATO”

 

8 i 9 lipca na toruńskim poligonie bawimy się na festynie „Razem z NATO”. To impreza towarzysząca szczytowi NATO w Warszawie. Jej współorganizatorem jest m.in. Klub Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych. "My" odpowiadamy za scenę, a na niej w piątek pojawiły się: Orkiestra Wojskowa z Torunia, zespół Mayol z Klubu 8 brem z Kołobrzegu oraz "nasze" Błękitne Berety.
Jutro powtórka....będą występy na scenie, pokaz sprzętu wojskowego, antyterrorystów, strażaków, ratowników medycznych i policyjnych psów. Stoiska promocyjne wystawi m.in. Agencja Mienia Wojskowego, straż miejska, Muzeum Toruńskiego Piernika, Muzeum Ściśle Tajne, Muzeum Barwy i Broni oraz Grupa Rekonstrukcji Historycznej. Sobotnia impreza na Ośrodku Szkolenia Poligonowego w Toruniu rozpocznie się o godz. 14:00 i potrwa do godz. 20:00.

 

 

 


 

 

18. FESTIWAL TWÓRCZOŚCI DZIECIĘCEJ WP

Przeszło 400 młodych artystów rozwijających swoje zainteresowania w klubach jednostek wojskowych z całej Polski walczyło o laury w 5 kategoriach: soliści -wokaliści, zespoły wokalne, grupy taneczne, interpretacje i teatry jednego aktora. Organizatorem przedsięwzięcia było Wojskowe Centrum Edukacji Obywatelskiej, we współpracy z Klubem Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych w Bydgoszczy oraz Klubem 8. Batalionu Remontowego w Kołobrzegu. Przez cztery dni sceny Regionalnego Centrum Kultury w Kołobrzegu zawłaszczyli uczestnicy festiwalu  prezentując swój dorobek artystyczny, dzielnie walcząc o palmę pierwszeństwa.  Na estradzie zaprezentował  się również zespół wokalny „Rogatywki”  z Klubu IWsp SZ pod kierunkiem instruktor Anny Kamińskiej.  Dziewczęta wykonały dwie piosenki ozdobione ciekawą choreografią. W sobotę w kolorowym korowodzie uczestnicy przemaszerowali nadmorskim bulwarem, który poprowadziła Orkiestra Wojskowa w Koszalinie. Podczas niedzielnego Koncertu Galowego odbywającego się na scenie letniej RCK w Kołobrzegu najlepsi zostali uhonorowani nagrodami. Na zakończenie festiwalu  wszyscy z wielkim entuzjazmem przyjęli zaproszenie do Kołobrzegu na kolejną edycję Festiwalu Twórczości Dziecięcej Wojska Polskiego.

 

 


 

 

DZIEŃ DZIECKA

 

Klub Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych wspólnie z 1 Pomorską Brygadą Logistyczną zorganizował Dzień Dziecka dla rodzin Kadry i pracowników Garnizonu Bydgoszcz. Przeszło 3-godzinny piknik cieszył się sporym zainteresowaniem milusińskich, którzy licznie przybyli na brygadowy Ośrodek Sprawności Fizycznej. Atrakcji było co niemiara o co zadbali m.in. animatorzy z bydgoskiego Familly Park, Profesor Ciekawski oraz gość specjalny Klaun Mietek. Oprócz konkursów z nagrodami oraz występów na scenie, sporo działo się też wokół niej. Można było m.in. strzelić z wiatrówki, przejechać się Skorpionem, dotknąć prawdziwej broni oraz wspólnie z saperami odnaleźć minę ukrytą w piasku. Każdy z pewnością znalazł coś dla siebie a uśmiechnięte twarze najmłodszych jasno wskazywały, że było to udane sobotnie przedpołudnie.

 

 


 

 

 

DZIEŃ DZIAŁACZA KULTURY 2016

Obchody naszego Święta zainaugurowaliśmy w Muzeum Farmacji Apteki „Pod Łabędziem”, gdzie przenieśliśmy się w świat aptekarstwa przełomu XIX i XX wieku. Z ciekawością przyglądaliśmy się pracy farmaceuty w dawnym laboratorium galenowym. Mogliśmy sprawdzić ile siły fizycznej wymagała praca z ogromnym moździerzem i jak produkowano pigułkę wielorazowego użytku. Po zgłębieniu tajników aptekarskich receptur udaliśmy się nad Brdę, gdzie czekała na nas łódź motorowa „Piast” i rejs w kierunku Smukały. Z perspektywy wody podziwialiśmy zmodernizowane nabrzeża, śluzy i okoliczną infrastrukturę.  Po zejściu na ląd uliczkami starego miasta przeszliśmy do Biblioteki Bernardynów, w której zgromadzono 1400 starodruków,  w tym 97 inkunabułów .  Niewątpliwie najciekawszym z nich była ulotka Hieronima Savonaroli „Reguła dla wszystkich zakonników”, wydana we Florencji w 1489 roku. Jest to unikat w skali światowej. Po uczcie duchowej nadszedł czas na oficjalne uroczystości. Uświetnił je Szef Oddziału Komunikacji Społecznej Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych Pan Pułkownik Piotr Marks przekazując nam życzenia z okazji „Dnia Działacza Kultury”.  Następnie na ręce Kierownika Klubu złożył  ryngraf i list gratulacyjny od Sekretarza Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Pana Bartosza Kownackiego. Miło nam, że nasza praca jest dobrze postrzegana i doceniana przez przełożonych.

 

 

 


 

 

 

INTEGRACYJNY SPŁYW KAJAKOWY RZEKĄ BRDĄ

W ramach współpracy Oddziału PTTK przy Klubie Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych ze Stowarzyszeniem Pomocy Osobom z Zespołem Aspergera „ASPI” zorganizowano i przeprowadzono spływ kajakowy dla dzieci i rodziców ze stowarzyszenia oraz kajakarzy z naszego oddziału. 40-osobowa grupa w 16 kajakach przepłynęła 4 kilometrowy odcinek rzeki Brdy. Na brzegu, na uczestników majowego spływu czekało rozpalone ognisko, ciepła herbata i pieczone kiełbaski. Deszczowa pogoda stopniowo zmieniała swoje oblicze na bardziej łaskawe i pożegnała wszystkich wodniaków pięknym słońcem.

 

 

 

 

 


 

 SUKCES NA XI FESTIWALU POLSKIEJ PIEŚNI PATRIOTYCZNEJ I ŻOŁNIERSKIEJ W MROCZY

Już po raz 11 w sali widowiskowej mroteckiego ośrodka kultury odbył się Festiwal Polskiej Pieśni Patriotycznej i Żołnierskiej. Na scenie zaprezentowali się artyści z województwa kujawsko-pomorskiego. Klub Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych reprezentowały 2 zespoły wokalne – „Błękitne Berety” i „Rogatywki” oraz solistki.  Po burzliwych obradach jury pierwsze miejsce i Nagrodę Grand Prix wywalczył zespół  „Błękitne Berety” w składzie: Izabela Duchińska, Ewelina Guzman, Paulina Kamińska, Patrycja Musiałowska, Barbara Łuczak, Patrycja Rybarczyk i Wiktoria Stalińska.  Trzecie miejsce w tej kategorii zdobył zespół „Rogatywki”. Wśród solistek efektownie zaprezentowały się nasze wokalistyki Joanna Kapalska i Julia Januszewska zajmując odpowiednio drugie i trzecie miejsce. Z roku na rok Festiwal w Mroczy zyskuje na prestiżu, z tym większą radością zaprezentujemy się na mroteckiej estradzie w przyszłym roku...

 

 

 

 

 


 

 

SPŁYW KAJAKOWY RZEKĄ LIWIEC

Na granicy malowniczego Podlasia i Mazowsza spotkało się 34 kajakarzy z Warszawy, Inowrocławia i Bydgoszczy. Celem podróży był 24. majowy spływ kajakowy rzeką Liwiec. Jest to rzeka nizinna, która wije się wśród pięknych łąkowych krajobrazów i dostarcza niezapomnianych wrażeń. W ciągu 3 dni długiego, majowego weekendu uczestnicy przepłynęli 60 kilometrów bez wodnych przeszkód.  Jedyną trudnością było przeniesienie kajaków na jazach w Węgrowie i Szemrowiźnie. Kajakarze zwiedzili pozostałości XI-wiecznej osady w Grodzisku i XIV-wieczny zamek w Liwie. Organizator spływu – Koło PTTK Nr 11 Oddziału PTTK przy Klubie Inspektoratu Wsparcia SZ -  zapewniło noclegi w Samorządowej Szkole Podstawowej w Liwie, gdzie podczas wieczornych opadów deszczu kajakarze wspominali mijający dzień. Na mecie spływu wszyscy radośni i zadowoleni dopytywali – „Gdzie popłyniemy za rok?”...

 

 

 

 

 

  


 

Spływ kajakowy rzeką Brdą

 

Nareszcie! Sezon kajakarski został otwarty. Koledzy z klubu KTK ARKA V przy Oddziale Wojskowym PTTK spuścili kajaki na wodę w dniu 02.04.2016 r. Spływ kajakowy odbył się na odcinku Samociążek – Bydgoszcz na rzece Brdzie. Trasa spływu miała 23 km długości w większości po zbiornikach wodnych Tryszczyn i Smukała. Po bezśnieżnej zimie wody trochę brakowało i zdarzało się kajakom osiąść na bystrzach w Opławcu i na Jachcicach. Słoneczna piękna pogoda i aż trzy przerwy po drodze spowodowały, że kajakarze w doskonałych humorach dopłynęli do Bydgoszczy. W Bydgoszczy niespodzianka, zwalone drzewa, całkowicie przegrodziły nurt rzeki, trzeba było zakasać rękawy i wykazać się siłą i odwagą przy pokonywaniu zwałki. Następny spływ za tydzień oby przy podobnej pogodzie.

 

 

 

 

  


 

 

 

Wycieczka krajoznawcza "Krajna i Kaszuby"

 

W niedzielę odbyła się kolejna wycieczka turystów wojskowych O/PTTK pod egidą Klubu Krajoznawczego „Wędrowiec”. Tym razem 30-osobowa grupa turystów wybrała się na północną Krajnę i południowe Kaszuby. Zwiedziliśmy Człuchów, którego najcenniejszym zabytkiem jest gotycka wieża pozostała po Zamku Krzyżackim. Wieża jest doskonale odrestaurowana, mieści się w niej ciekawe Muzeum Regionalne. Następnie przejechaliśmy do Chojnic. W tym mieście Krzyżacy bronili się najdłużej. Po wielkiej warowni pozostało kilka baszt, fragmenty murów i sucha fosa. W najokazalszej baszcie zwanej Bramą Człuchowską mieści się Muzeum Historyczno – Etnograficzne. W Chojnicach są także zabytkowe kościoły i ciekawy ratusz. W drodze powrotnej podjechaliśmy do Mylofu, na początek Wielkiego Kanału Brdy, do znajdującej się tam znanej pstrągarni. Zaopatrzeni w rybki w każdej postaci powróciliśmy do Bydgoszczy.

 

 

 

 

 


 

 

Wycieczka w Góry Opawskie

 

W dniach 04-06.03.2016 r. Wojskowe Koło PTTK Nr 11 przy JW. 1523 w Inowrocławiu zorganizowało wycieczkę w Góry Opawskie. Wycieczki górskie w terminie około Dnia Kobiet są wieloletnią tradycją tego koła i zawsze cieszą się olbrzymim zainteresowaniem. W tegorocznej edycji udział wzięło 49 uczestników z Inowrocławia, Torunia i Bydgoszczy. Trasa wycieczki wiodła z Jarnołówka przez Grzebień na Biskupią Kopę (jeszcze całą w śniegu), następnie zejście na czeską stronę na degustację smażonego sera. W sobotę wieczorem odbył się bal turystyczny, któremu przewodził organizator wyjazdu, prezes koła Artur Wiśniewski. Uczestnicy bawili się świetnie do białego rana a w drodze powrotnej zwiedzili  Zamek w Mosznej.

 

 

 


 

 

Wystawa z okazji Święta Żołnierzy Wyklętych

 

Z okazji Święta Żołnierzy Wyklętych w Inspektoracie Wsparcia Sił Zbrojnych w Bydgoszczy wyeksponowano wystawę tematyczną poświęconą Żołnierzom Wyklętym. W ten sposób Żołnierze IWsp SZ uczcili Narodowe Święto Żołnierzy Wyklętych. Wykonanie wystawy było możliwe dzięki uprzejmości Pana dr Marka Szymaniuka z Bydgoskiej  Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej.

 

 

 

 

 

 

 


 

 

 

Z wizytą w Centrum Weterana

Członkowie Koła Nr 1 SKMP ONZ przy Klubie IWsp SZ wraz z Gronem Nauczycieli z bydgoskiej SP 66 im. Misji Pokojowych ONZ gościli w Centrum Weterana w Warszawie. Grupę przyjął i oprowadził po Centrum jego pracownik i wielokrotny uczestnik misji Pan Andrzej Korus. Pokazano jak w nowoczesny i interesujący sposób można opowiedzieć i pokazać wysiłek i udział WP w misjach pokojowych ONZ oraz w misjach stabilizacyjnych NATO i UE na całym świecie.

Po obejrzeniu ekspozycji nastąpiło spotkanie z Dyrektorem Centrum ppłk Leszkiem Stępniem. Po wizycie w Centrum „misjonarze” z Bydgoszczy udali  się przed obelisk poświęcony Weteranom Misji poza granicami Państwa, gdzie złożyli wiązankę kwiatów odwiedzili też Wojskowe Powązki, składając kwiaty pod pomnikiem ofiar katastrofy smoleńskiej oraz gen. Franciszka Gągora.

 

 

 

 

 

 


 

 III Rajd Pamięci Kapitana Alojzego Bruskiego  ps. „Grab”

 

27 lutego 2016 r. Klub Turystów Pieszych „Horyzont” działający przy Klubie Inspektoratu Wsparcia SZ  wespół z Muzeum Solca im. Księcia Przemysła byli organizatorami III Rajdu Pamięci Kapitana Alojzego Bruskiego  ps. „Grab”.  Wczesnym rankiem  40 piechurów wyruszyło ze wsi  Przyłubie na 17- kilometrową trasę, aby uczcić Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Na czele kolumny turystów pieszych maszerowali uczestnicy grupy rekonstrukcji  historycznej   w mundurach i uzbrojeniu  pochodzącym z trzech  armii które walczyły w latach 1939 - 1945 w Polsce.  Podczas marszu uczestnicy zwiedzili nieczynny cmentarz ewangelicki z początków XIX w. oraz częściowo zniszczoną, niemiecką wieżę obserwacyjną na terenie byłego poligonu artyleryjskiego we wsi Kabat. Na 8 kilometrze rajdu spotkała nas niespodzianka , Nadleśnictwo Solec Kujawski  zasponsorowało gorący poczęstunek ( bigos , kawa , herbata ), co znacznie wpłynęło na podwyższenie nastroju oraz dodało wigoru wszystkim piechurom do dalszej drogi. Rajd zakończył się w centrum Solca Kujawskiego, gdzie turyści bogatsi o ciekawą wiedzę historyczną,  podziękowali organizatorom za pełen profesjonalizm.

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

Rajd szlakiem im. Jeremiego Przybory

W niedzielę 24 stycznia 2016 r. Klub Turystyki Pieszej „Horyzont” zaprosił chętnych piechurów na zimowy spacer.  Sympatycy pieszych wycieczek przemaszerowali ciekawymi terenami Zbocza Fordońskiego. 14 km trasa, w warunkach iście zimowych, nie należała do najłatwiejszych. Podejścia na Górę Szybowników i  szczyt wzgórza Zamczysko podniosły tętno spacerowiczów na wyżyny, ale krajobraz roztaczający się wokół, natychmiast zrekompensował trudy wspinaczki. Opowieści Prezesa Oddziału PTTK  p. Lecha Boczkowskiego i możliwość zwiedzenia ciekawych miejsc wprawiły uczestników rajdu w świetny nastrój. Powrócimy na ten szlak wiosną.

 

 

 

 


 

Wyróżnienia znad morza

 

Już po raz 6. Klub Marynarki Wojennej w Gdyni był organizatorem Festiwalu Kolęd i Pastorałek Wojska Polskiego „Nadmorska Kolęda”. W gronie przeszło 60 uczestników zaprezentowali się też przedstawiciele naszego klubu i to z dobrym skutkiem. Wyróżnienie w kategorii solista za utwory „Lulajże Jezuniu” i „Kolęda na cały rok” otrzymała Paulina Kamińska. Taki sam sukces zanotował zespół wokalny Błękitne Berety w składzie: Paulina Kamińska, Katarzyna Jurczak, Patrycja Rybarczyk, Julia Januszewska, Ewelina Guzman, Barbara Łuczak, który zaprezentował utwory „Gdy się Chrystus rodzi” i „A wczora z wieczora”. Opiekunem młodych artystów jest instruktor Anna Kamińska.
Zwieńczeniem festiwalu był koncert galowy z udziałem artystów wyróżnionych, Laureatów i zdobywcy Grand Prix oraz gościnnym występem Orkiestry Koncertowej Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego WP.

 

 

 

 

 

 


 

Z Beksińskim w BWA.

W Galerii BWA odbyło się spotkanie uczestników "Warsztatów rysunku i malarstwa dla dorosłych" dotyczące prezentowanej wystawy Z.Beksińskiego.Plastycy amatorzy poznali dokonania artysty analizując rozwój jego twórczości od lat 50-tych do czasów jego tragicznej śmierci.Ze zmianami obserwacji świata zachodziła zmiana w technice malarskiej.Świetny warsztat i niesamowita wyobrażnia przybliżyły postać tego autora.

 

 

 

 


 

 


 

 

Spacer po Puszczy

Dobiega końca sezon turystyczny 2015 roku. Na przełomie listopada i grudnia kluby Oddziału PTTK przy Klubie IWsp SZ zorganizowały dwa rajdy piesze. Rajd „Jesienne Szarugi” na trasie Smukała – Janowo – Osówiec – Osowa Góra (14 km) zgromadził członków klubów Korona, SKIPOW i Arka V.Z kolei w Mikołajki odbył się „Rajd Mikołajowy” po Puszczy Bydgoskiej na trasie Chmielniki – Piecki – Glinki (15 km). Piechurom towarzyszyli Mikołaj i Mikołajowa, którzy w prezencie przywieźli wspaniałą, słoneczną pogodę. W rajdzie udział wzięło kilkanaście osób z klubów SKIPOW i Korona. Obie wędrówki poprowadził Lech Boczkowski, przewodnik PTTK, a zarazem Prezes O PTTK.
W tym roku odbędą się jeszcze dwa rajdy.

 

 

 


 

Military Art 2015 zakończony

W Klubie 1. Warszawskiej Brygady Pancernej im. T. Kościuszki w Wesołej nastąpiło podsumowanie tegorocznej edycji Konkursu Filmu, Fotografii i Plastyki Wojska Polskiego organizowanego i przeprowadzonego przez Departament Komunikacji Społecznej MON oraz Wojskowe Centrum Edukacji Obywatelskiej, Klub Dowództwa Generalnego RSZ, Klub Dowództwa Operacyjnego RSZ i Klub 1. Warszawskiej Brygady Pancernej w Wesołej.
Artyści z klubów jednostek i uczelni wojskowych nadesłali na konkurs 186 fotografii, 131 prac plastycznych oraz 4 filmy i 3 diaporamy. Rady artystyczne wyłoniły najlepsze prace, kwalifikując je na wystawy konkursowe.
Wśród nagrodzonych znalazła się uczestniczka Warsztatów Rysunku i Malarstwa dla Dorosłych przy Klubie Inspektoratu Wsparcia SZ Agnieszka Dębczyńska, która za pracę „Ku światłu” otrzymała II Wyróżnienie Dyrektora Departamentu Komunikacji Społecznej MON, w kategorii Plastyka.

 

 


 

Kolorowy festiwal w Kołobrzegu

Przez trzy dni Kołobrzeg ponownie rozbrzmiewał piosenką żołnierską. Tradycyjnie już w połowie czerwca odbywał się  tam Festiwal Twórczości Dziecięcej Wojska Polskiego, a konkretnie jego 17. edycja. W tegorocznych artystycznych „zmaganiach” na scenie udział wzięło ok. 350 wykonawców reprezentujących 34 kluby wojskowe ze wszystkich rodzajów sił zbrojnych. Zanim rozpoczęły się przesłuchania, uroczyście wręczono nagrody laureatom konkursu plastycznego „Polscy Lotnicy na frontach II wojny światowej - Bitwa o Anglię w 1940 r." i „Bohater polskiego lotnictwa wojskowego – gen. bryg. pil. Stanisław Skalski". W trakcie imprez towarzyszących zaprezentował się zespół Żabka z Klubu Jednostki Wojskowej Komandosów z Lublińca ze spektaklem pt. „Tato", który otrzymał I nagrodę na Manewrach Scenicznych Wojska Polskiego - Brzeg 2015 oraz Orkiestra Wojskowa z Koszalina.
Niewątpliwą atrakcją dla wczasowiczów i mieszkańców Kołobrzegu był różnobarwny korowód złożony z młodziutkich uczestników festiwalu, który przemaszerował nadmorskim bulwarem, składając „festiwalowe zaślubiny z morzem". Jego zwieńczeniem był dwugodzinny koncert na scenie letniej Regionalnego Centrum Kultury.
Podsumowaniem 17. Festiwalu Twórczości Dziecięcej Wojska Polskiego, był Koncert Galowy, podczas którego uhonorowano najlepszych solistów, zespoły oraz młodych aktorów. Nagrody w imieniu Szefa Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych wręczał Szef Oddziału Komunikacji Społecznej płk Piotr Marks.
Organizatorem festiwalu było Wojskowe Centrum Edukacji Obywatelskiej we współpracy z Klubem  Inspektoratu Wsparcia SZ oraz klubem 8. batalionu remontowego.

 

 


 


 

 

 W Bydgoszczy odbyły się centralne obchody Dnia Weterana Działań Poza Granicami Państwa oraz Międzynarodowy Dzień Uczestników Misji Pokojowych ONZ. Jednym z elementów uroczystości był pięciogodzinny piknik współorganizowany przez Klub IWsp SZ na Wyspie Młyńskiej. Na scenie zaprezentowały się orkiestry: policyjna, Wojskowa z Bydgoszczy i Koncertowa Wojska Polskiego, a także młodzi artyści z Klubu 8 brem z Kołobrzegu, Klubu CSLog z Grudziądza i Klubu IWsp SZ.

 

 

 

 

 


 

Najlepsi zaśpiewają dla weteranów

15 wokalistów i 4 zespoły wokalne uczestniczyły w V Przeglądzie Pieśni Patriotycznej i Żołnierskiej Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych, który odbył się w Kinoteatrze Klubu IWsp SZ. Celem odbywającego się od pięciu lat przeglądu, wymyślonego i organizowanego przez Klub IWsp SZ, jest m.in. pobudzenie uczuć patriotycznych młodzieży i inspirowanie młodego pokolenia do pielęgnowania polskości, popularyzacja polskiej pieśni patriotycznej, a także prezentacja dorobku artystycznego szkół i ośrodków kultury. W tym roku w szranki kulturalnej rywalizacji na deskach Kinoteatru stanęli uczniowie 7 szkół, a także reprezentanci MGOK w Koronowie, MDK nr 2 z Bydgoszczy, Pałacu Młodzieży z Bydgoszczy, Klubu CSLog. w Grudziądzu i Klubu IWsp SZ, których oceniało Jury w składzie: Orlin Bebenow, Grażyna Nita i Krzysztof Filasiński. W kategorii solistów z gimnazjum, tytuły laureatów trafiły w ręce Adama Kalinowskiego (Gimnazjum nr 1 w Szubinie) i Natalii Erdmańskiej (Zespół Szkół w Jeżewie). Natomiast  Justyna Serafin z Zespołu Szkół Elektronicznych w Bydgoszczy została laureatem wśród wokalistów ze szkół średnich.  Spośród duetów i zespołów, jury najwyżej oceniła występ zespołu „Replika” z Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Koronowie.
Ponadto organizatorzy zaprosili Adama Kalinowskiego, Justynę Serafin i Zespół wokalny „Replika” do udziału w koncercie z okazji Dnia Weterana, który odbędzie się na Wyspie Młyńskiej w dn. 28 maja.
Najlepsi otrzymali pamiątkowe statuetki i nagrody rzeczowe, które wręczał Kierownik Klubu Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych Marek Trojan.

 


Marian Rejewski – bydgoszczanin, matematyk, kryptolog

W sztabie Inspektoratu Wspracia SZ można podziwiać okolicznościową wystawę przygotowaną przez Pedagogiczną Bibliotekę Wojewódzką im. Mariana Rejewskiego w Bydgoszczy, zorganizowaną z okazji 80. rocznicy złamania szyfru Enigmy przez tego wybitnego matematyka i genialnego kryptologa. Wystawa „Marian Rejewski – bydgoszczanin, matematyk, kryptolog”,  jest częścią projektu, skierowanego głównie do uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, o Marianie Rejewskim, jego dokonaniach i znaczeniu złamania szyfru Enigmy i wpływu, jaki miało to osiągnięcie na losy II wojny światowej. Składa się ona z 16 plansz zawierających informacje i ciekawostki  m.in. o historii kryptografii, jej wpływie na wojnę z bolszewikami, wynalezieniu Enigmy, zorganizowaniu kursu kryptologii dla najzdolniejszych matematyków, aż po sukces Mariana Rejewskiego w złamaniu kodu i przekazaniu wyników prac aliantom.
Wystawa prezentowana była już w kilku miastach województwa kujawsko-pomorskiego.

 

  


 V Rajd Długodystansowy Tamtendyk

 

 Klub Turystów Pieszych „Horyzont” działający przy Klubie IWsp SZ był organizatorem V Rajdu Długodystansowego „Tamtendyk”.

Tym razem trasa rajdu wiodła z Gniewkowa przez Puszczę Bydgoską do Solca Kujawskiego. Łącznie piechurzy pokonali 42 kilometry. W tegorocznej edycji „Tamtendyku” udział wzięło 41 turystów z Solca Kujawskiego, Gniewkowa, Bydgoszczy, Gdańska, Białych Błot, Żnina, Wierzchosławic, Inowrocławia, Wielowsi i Otorowa.

 Na pełen obraz rajdu złożyły się w tym roku: wspaniała pogoda, piękne widoki – zwłaszcza na Łąkach Studzienieckich, ciekawa trasa – w tym okolice Góry Toruńskiej oraz Radiowego Centrum Nadawczego, a także wyborna turystyczna ekipa. Ogromnie cieszy fakt, iż mimo sporego dystansu, który każdy piechur ma do pokonania, każdego roku grono uczestników rajdu powiększa się.

        

 

 

 

 


 

  

 

O paniach i dla pań

Kochane Baby…. to tytuł niecodziennego koncertu z okazji Dnia Kobiet, który odbył się  w Kinoteatrze  Klubu IWsp SZ. Niecodziennego, bo na widowni zasiadły tylko panie, pracujące na co dzień  w bydgoskich jednostkach i instytucjach wojskowych. Specjalnie dla nich na scenie zaprezentowali się sami panowie, dodajmy, niezwykle utalentowani, śpiewający utwory o paniach i dla pań. Po raz pierwszy na naszych deskach mogliśmy podziwiać Dawida Kartaszewicza, znanego m.in. z serialu „Barwy szczęścia”, a u jego boku stanęli Tadeusz Seibert i Przemysław Zubowicz. Program koncertu został opracowany z myślą o Paniach i ich święcie, a podczas 80-cio minutowej muzycznej uczty  przeważały przeboje tematycznie związane z uwielbieniem kobiecej natury.

 

 

 


 

  

 

Queens of Violins w Kinoteatrze

Nowy rok artystyczny w Klubie Inspektoratu Wsparcia SZ zainaugurował koncert w wykonaniu duetu skrzypcowego Queens of Violins. Popularne „violinki”, czyli Anita Tubaja-Sobków i Karolina Wróbel-Krysztoforska zaprezentowały oryginalne aranżacje największych przebojów muzyki klasycznej i popularnej oraz niezapomniane tematy z kultowych filmów i musicali.
W programie duetu nie mogło zabraknąć też przebojów z repertuaru Vanesy Mae, na której muzyce wzorują się artystki z Bydgoszczy. Wdzięk, urok i profesjonalizm płynący ze sceny Kinoteatru, został doceniony przez żywo reagującą publiczność, która długo nagradzała artystki rzęsistymi brawami.

 

 

 


 

 

Przysięga w Klubie

Niecodzienne wydarzenie miało miejsce w Klubie IWsp SZ. Odbyła się tu ceremonia Przyrzeczenia Strzeleckiego kandydatów Związku Strzeleckiego, Jakuba Zagajewskiego i Krzysztofa Wacławskiego, którą prowadził Komendant Główny ZS Roman Burek.
Dla nowych członków ZS przysięga było sporym przeżyciem, zwłaszcza dla Krzysztofa Wacławskiego,  nowego Komendanta Oddziału ZS w Dublinie, który będzie przyjmował do związku nowe osoby przebywające poza granicami Kraju.
Po oficjalnej uroczystości odbyła się prelekcja multimedialna prezentująca Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa oraz spotkanie członków ZS z weteranami misji ONZ.
Na zaproszenie Komendanta Głównego ZS, uroczystość zaprzysiężenia nowych członków uświetnili swoją obecnością, Dyrektor Centrum Weterana ppłk Leszek Stępień i chor. w st. spocz. Andrzej Korus - kierownik Zespołu Edukacyjno-Promocyjnego, przedstawiciel Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych  ppłk Tomasz Rożniakowski, Kierownik Klubu IWsp SZ Marek Trojan oraz członkowie bydgoskiego Koła Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych ONZ.

 

 


 

Za nami kolejny przegląd

W miniony weekend odbył się już 4. Przegląd Pieśni Patriotycznej i Żołnierskiej Inspektoratu Wsparcia SZ organizowany przez nasz klub. Tym razem jury w składzie Orlin Bebenow, Grażyna Nita i Krzysztof Filasiński wysłuchało i oceniło prezentacje 16 solistów i 5 zespołów wokalnych, reprezentujących szkoły z Bydgoszczy, powiatu bydgoskiego oraz ośrodki kultury. W kategorii solistów (gimnazjum) tytuł laureata przyznano Kai Czerwińskiej z Klubu Centrum Szkolenia Logistyki w Grudziądzu, natomiast w kategorii starszej  najlepszą okazała się Katarzyna Maciasz (VII Liceum Ogólnokształcące w Bydgoszczy). W kategorii zespołów tytuły laureatów trafiły do Cameraty z Pałacu Młodzieży w Bydgoszczy i Duetu z Zespołu Szkół Elektronicznych im. Wojska Polskiego w Bydgoszczy.
Organizatorzy przyznali też wyróżnienia specjalne, m.in. dla instruktorów: Elżbiety Guzman (VII LO), Piotra Stachury (ZS Elektr.) i Andrzeja Iwickiego (Klub CS Log.), które wręczał Kierownik Klubu IWsp SZ Marek Trojan. Wszyscy wykonawcy biorący udział w przeglądzie otrzymali natomiast okolicznościowe statuetki.
Do udziału w koncercie z okazji Narodowego Święta Niepodległości, który odbędzie się 13 listopada w Kinoteatrze Klubu IWsp SZ, zostali zaproszeni: Kaja Czerwińska (Klub Centrum Szkolenia Logistyki w Grudziądzu), Adam Chyła (Zespół Szkół w Ostromecku), Małgorzata Smorga (Zespół Szkół Gastronomicznych w Bydgoszczy), Katarzyna Maciasz (VII Liceum Ogólnokształcące w Bydgoszczy) i Duet z Zespołu Szkół Elektronicznych w Bydgoszczy.

 


 

Udany wieczór z Piotrem Bałtroczykiem

Po 6 latach w Kinoteatrze Klubu IWsp SZ ponownie gościliśmy Piotra Bałtroczyka,  artystę  multimedialnego, dziennikarza, poetę, piosenkarza, konferansjera, satyryk, prezentera telewizyjnego i radiowego…  Tym razem zaprezentował on swój nowy program pn. „Druga 50-tka Piotra Bałtroczyka”, będący swoistym monodramem, tyle, że w obwódce satyrycznej. Artysta tradycyjnie już zaprezentował specyficzne poczucie humoru, duży dystans do swojej osoby i znakomity kontakt z publicznością. To wszystko sprawiło, że atmosfera podczas prawie dwugodzinnego występu była niezwykle wciągająca i wielce zabawna.

 

 


 

 

 

 

Błękitne Berety docenione w Lesznie

Już po raz 9. w sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury w Lesznie, odbył się Ogólnopolski Przegląd Piosenki Żołnierskiej „Na żołnierską nutę”. W tym roku do przesłuchań zgłosiło się prawie 70 wykonawców, solistów i zespoły wokalno-instrumentalne.  Trzeci raz w Lesznie zaprezentował się zespól  wokalny ,,Błękitne Berety’’ z Klubu Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych i to z dobrym skutkiem. W kategorii zespołów  18-35 lat nasi reprezentanci zostali sklasyfikowani na trzecim miejscu, natomiast solistka Paulina Kamińska uzyskała drugą nagrodę. Błękitne Berety w Lesznie wystąpiły w składzie: Barbara Ligocka, Paulina Kamińska, Magdalena Bathis, Katarzyna Jurczak, Patrycja Rybarczyk, Marcin Piotrowski.

 

 

 

 


 

Kajakarze spłynęli Brdą

Już po raz 10. odbył się Ogólnopolski Spływ Kajakowy „Barwy Jesieni” na Brdzie, organizowany przez KK Arka V, działający przy naszym klubie. W spływie uczestniczyło 32 kajakarzy z Bydgoszczy, Szczecinka, Słupska i Łabiszyna, którzy przez dwa dni pokonali 35 kilometrowy dystans, najpiękniejszym przełomowym odcinkiem Brdy.
Tradycyjnie już nie brakowało atrakcji „około spływowych”. Dla  4 osób udział w spływie był debiutem, nie obyło się więc bez chrztu kajakarskiego. Drugiego dnia odbył się natomiast konkurs ekologiczny, podczas którego jego uczestnicy zbierali śmieci z wód rzeki Brdy i Zalewu Koronowskiego. W trakcie spływu uczestnicy byli częstowani wyborną wojskową grochówką, ogórkową i racuchami, a na pożegnanie Komandor Spływu Lech Boczkowski zaprosił kajakarzy na kolejne imprezy turystyczne organizowane przez Klub IWsp SZ.

 


 

 

  Muzyka czterech stron świata

 

To tytuł koncertu, który przygotowaliśmy z okazji Święta Inspektoratu Wsparcia SZ. Na scenie zaprezentował się zespół kameralny Arte Con Brio z solistami Magdaleną Polkowską i Pawłem Krasulakiem. Licznie przybyła widownia mogła wspólnie z wykonawcami zanucić oraz zaśpiewać wielkie hity znane ze szklanego ekranu oraz sal operowych, choćby Na pierwszy znak, Pejzaż horyzontalny, Summertime czy  Barcelona. Całość zgrabną konferansjerką spiął Andrzej Gawroński.    

 

 


 


 

 

Wędrowiec  zwiedził stolicę

Przez trzy dni członkowie Klubu Turystyki Pieszej Wędrowiec działającego przy Klubie IWsp SZ, zwiedzali stolicę naszego kraju. Program wycieczki był niezwykle atrakcyjny. Już pierwszego dnia bydgoscy turyści zdołali obejrzeć Warszawę z wysokości, czyli ze szczytu Pałacu Kultury i Nauki, uczestniczyli w honorowej zmianie warty na Placu Piłsudskiego, a także zwiedzili Starówkę. Jeszcze bardziej napięty był drugi dzień wycieczki, który rozpoczął się podróżą do Wilanowa, wizytą w ZOO i na warszawskiej Pradze. Ostatni dzień upłynął m.in. na zwiedzaniu Stadionu Narodowego oraz Służewca

 

 

 

 

 


 

 Muzyka i historia wspólnie na scenie

W Kinoteatrze Klubu Inspektoratu Wsparcia SZ odbył się niecodzienny koncert zorganizowany wspólnie przez Konsula Honorowego Republiki Federalnej Niemiec w Bydgoszczy, niemieckie przedstawicielstwo JFTC NATO oraz Klub IWsp SZ.
Na scenie zaprezentował się bydgoski zespół The Echoes Project grający muzykę legendarnej grupy Pink Floyd. I właśnie utwory z płyty The Wall prezentowane były w piątkowy wieczór.   Muzycy przedstawili obszerny fragment widowiska muzyczno-filmowo-teatralnego pn. „Bydgoszcz The Wall Show”, który w 25. rocznicę obalenia muru berlińskiego zostanie zaprezentowany szerszej widowni.
Po koncercie odbyło się spotkanie z okazji Dnia Jedności Niemiec, podczas którego  Konsul Honorowy dr Jarosław Kuropatwiński oraz płk Klaus-Peter Kiser, przybliżyli historię i kulisy zjednoczenia Niemiec.

 


 

Wernisaż wystawy Norberta Przybysza


Za nami kolejny wernisaż w tym roku. Tym razem w Klubie IWsp SZ można podziwiać prace malarza amatora Norberta Przybysza. Ten niewątpliwie utalentowany malarz przedstawił ciekawe obrazy i rysunki, które z pewnością warte są obejrzenia. Tematyka ich jest różnorodna. W obrazach pełnych światła i słońca dominują czyste, świeże kolory. Rysunki z kolei, zwłaszcza portrety, rysowane są czystą, oszczędną kreską, z trafnie uchwyconymi rysami.
Prace można podziwiać w Klubie IWsp SZ do końca października.  

 

 

 

 

 

 


 

 

Spływ Płetwonurków „STER”

 

 

 

W 15. rocznicę utworzenia Klubu Płetwonurków „Perkoz-Pro” działającego przy Klubie IWsp SZ odbył się już 14. Spływ Płetwonurków Szlakiem Brdy „STER”. W tym roku uczestniczyło w nim 30 płetwonurków, którzy oprócz konkurencji wytrzymałościowych i zręcznościowych, jak choćby posługiwanie się busolą w wodzie o znacznie ograniczonej widoczności, oczyścili ze śmieci pięciokilometrowy odcinek Brdy. W ramach spływu odbył się także konkurs z wiedzy ekologicznej.

 

Miano najlepszego płetwonurka 14. STER-u, zdobył Czesław Brygman, wyprzedzając Romana Berendta i Tadeusza Łabęckiego. Wyróżnienie otrzymał również senior spływu Zbigniew Piątkowski. Najlepsi otrzymali puchary i nagrody ufundowane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu.

 

 

 

 

 


 

 

 Jubileusz KTP Horyzont

 

Klubowi Turystyki Pieszej Horyzont działającego przy Klubie IWsp SZ stuknęło 10 lat. Piechurzy świętowali tak jak lubią, czyli w trakcie pieszego rajdu. Ten był jednak wyjątkowy, bo otwierał szlak im. Jerzego Szafkowskiego. Uczestniczyło w nim 80 turystów z Solca Kujawskiego, Bydgoszczy, Gniewkowa, Otorowa i Gdańska, a także zaproszeni goście, m.in. Burmistrz Solca Kujawskiego Teresa Substyk, wiceburmistrz Barbara Białkowska, Nadleśniczy Nadleśnictwa Solec Kujawski Jakub Siedlecki, Prezes O PTTK przy Klubie IWsp SZ Lech Boczkowski, a także młodzież szkolna szkół soleckich i gniewkowskich. Wśród piechurów byli także członkowie grupy rekonstrukcyjnej ASG Bizon z Solca Kujawskiego ubrani w repliki munduru polskiego wz. 36, używanego przez polskich żołnierzy we wrześniu 1939 roku.
Miłym akcentem rajdu było wręczenie dla Horyzontu, przez Prezesa O PTTK przy Klubie IWsp SZ Lecha Boczkowskiego, pucharu i tytułu Klubu Roku 2014 Wojska Polskiego, przyznanego przez Departament Wychowania i Promocji Obronności MON.

 

 

 


 

  Półkolonie z Klubem IWsp SZ

W Klubie Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych trwają letnie półkolonie zorganizowane dla dzieci kadry i pracowników garnizonu. Z tej formy wypoczynku skorzystało w tym roku prawie 40 dzieci. W zakończonym I turnusie półkoloniści  uczestniczyli m.in. w zajęciach w Edukacyjnej Zagrodzie Wiejskiej w Kozielcu, Pieszej Wyprawie Plenerowej w Myślęcinku, spędzili też dzień w Solcu Kujawskim korzystając z atrakcji tamtejszego Parku Wodnego oraz Juraparku.
W II turnusie najciekawiej zapowiada się wycieczka do Torunia połączona z zajęciami edukacyjnymi w Muzeum Etnograficznym oraz zajęciami kreatywnymi w Centrum Sztuki „Znaki czasu”. Dzieci spędzą też dzień w Wielkiej Nieszawce, gdzie w tamtejszym Centrum Sportu i Rekreacji „Oleander” czekać na nich będzie kąpiel w basenach i liczne zajęcia sportowe. Instruktorzy Klubu IWsp SZ przewidzieli też zajęcia warsztatowe, taneczne i muzyczne.

 

 

 

 


 

 

  I po festiwalu

Po raz szesnasty w historii, a po raz czwarty w Kołobrzegu, odbył się Festiwal Twórczości Dziecięcej Wojska Polskiego. Szesnastka okazała się szczęśliwa, mimo iż impreza rozpoczęła się trzynastego i to w dodatku w piątek. Charakteryzował ją wysoki poziom prezentacji i mnogość form. Młodzi artyści wystąpili w szesnastu kategoriach począwszy od plastyki przez recytację i śpiew a na tańcu kończąc. Do Kołobrzegu przyjechało ponad 300 młodych artystów z klubów wojskowych z całej Polski. Efekt rywalizacji zawiera Protokół Rady Artystycznej. Ale oprócz prezentacji konkursowych były inne, dodatkowe przedsięwzięcia. Przemarsz bulwarem nadmorskim barwnego korowodu uczestników z Orkiestrą Wojskową w Koszalinie na czele i złożenie festiwalowego pierścienia przed Pomnikiem Zaślubin z Morzem. Pokaz musztry paradnej koszalińskiej orkiestry  w kołobrzeskim porcie. Koncert młodych artystów, uczestników festiwalu i wieczorny koncert Orkiestry Koncertowej Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego wraz   z solistami  na  scenie plenerowej Regionalnego Centrum Kultury  w Kołobrzegu. Był grill  i dyskoteki. Uczestnicy korzystali z basenu   i zwiedzali Muzeum Oręża Polskiego za przysłowiowa złotówkę. Imprezę zwieńczył koncert galowy laureatów i wręczenie nagród i wyróżnień Sentencja Protokołu Jury festiwalu mówi wyczerpująco o tym kto  i jak przyczynił się do kolejnego udanego spotkania młodych wojskowych artystów w gościnnym Kołobrzegu.

* Protokól_Rady_Artystycznej_XVI__FTD_WP_Kolobrzeg_2014.doc

 

 

 

 


 

 13-15.05. Festiwal w Kołobrzegu

Wczesnym porankiem w piątek trzynastego (!) Prezydent Kołobrzegu Janusz Gromek uroczyście otworzył 16. Festiwal Twórczości Dziecięcej Wojska Polskiego. W tym roku po raz czwarty młodzi wojskowi artyści występować będą na gościnnych deskach Regionalnego Centrum Kultury. Na dwóch scenach 400 wykonawców zaprezentuje się w trzech kategoriach indywidualnych (Interpretacje, Teatr jednego aktora, Piosenkarze – soliści) i czterech zespołowych (Zespoły wokalne, Teatr, Estrada, Miniatury taneczne).
W uroczystości otwarcia Festiwalu, oprócz wspomnianego już Prezydenta Kołobrzegu, udział wzięli znamienici goście m.in. przedstawiciel Departamentu Wychowania i Promocji Obronności MON ppłk Mateusz Łysek, Szef Oddziału Wychowawczego Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych płk Piotr Marks oraz festiwalowa Ciocia Jola czyli Kierownik Oddziału Działalności Kulturalnej Wojskowego Centrum Edukacji Obywatelskiej Jolanta Wojtaś-Zapora.
Tuż po otwarciu Festiwalu, na dwóch scenach rozpoczęły się przesłuchania konkursowe, które w tym roku oceniać będzie Rada Artystyczna w składzie: Wiesław Lewoc – aktor, Tadeusz Kielar – kulturoznawca, reżyser, plastyk, Robert Zapora – teatrolog, muzyk, Andrzej Grochowski – muzyk, kompozytor, aranżer, Roman Filus – choreograf, Janusz Grzegorczyk – choreograf, Bogumił Gewartowski – muzyk, pedagog.


 

 31.05. GARNIZONOWY DZIEŃ DZIECKA


1 Brygada Logistyczna i Klub Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych byli organizatorami festynu z okazji Dnia Dziecka. Ci którzy zawitali na brygadowe obiekty z pewnością nie żałowali. Na najmłodszych czekało wiele niespodzianek. Był m.in. Pan Kleks, który zabrał milusiński w bajkową podróż muzyczną, zaśpiewał zespół z Klubu IWsp SZ Salutki, złożony z młodziutkich artystów, były też bańki mydlane, malowanie twarzy, dmuchany pałac i trampolina. Wielkim zainteresowaniem cieszyły się stoiska militarne, gdzie nasi milusińscy z bliska mogli zobaczyć broń będącą na stanie żołnierzy brygady, a także odbyć przejażdżkę wozem bojowym Skorpion. Humory dopisały, pogoda też, więc wszyscy spotykamy się ponownie za rok.
Piotr Pubanz


 

Mrocza ponownie szczęśliwa.


Trzy wyróżnienia zdobyli podczas IX Festiwalu Polskiej Pieśni Patriotycznej i Żołnierskiej w Mroczy soliści oraz zespół Błękitne Berety. Najwyżej oceniona została Magdalena Barthis, która wygrała kategorię solista. Na trzecim miejscu sklasyfikowano Barbarę Ligocką. Zespół Błękitne Berety zajął natomiast drugą lokatę w kategorii zespoły, grupy młodzieżowe. Wszystkich wykonawców na co dzień prowadzi instruktor Anna Kamińska.
Tradycyjnie już organizatorem festiwalu był Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji w Mroczy, Kujawsko-Pomorska Chorągiew ZHP w Bydgoszczy, Kujawsko-Pomorski Zarząd Wojewódzki Żołnierzy Wojska Polskiego w Bydgoszczy, Towarzystwo Przyjaciół Powstania Wielkopolskiego 1918/1919 Koło w Mroczy, Polski Związek Chórów i Orkiestr w Bydgoszczy i Nakielski Ośrodek Kultury.

 

 

 


 

 

20.05 WYSTAWA MALARSTWA


Wczoraj uroczyście została otwarta wystawa podsumowująca kolejny rok pracy „Warsztatów rysunku i malarstwa” przy Klubie Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych. Tym razem podziwiać można prace artystów-amatorów, którzy w zajęciach uczestniczą rok, bądź dwa lata. Tematem prac jest pejzaż, martwa natura i portret. Wystawę można oglądać do końca czerwca.

 

 

 


 

<

 

Jubileusz Warsztatów i Małgosi

Właśnie mija 10 lat działalności „Warsztatów rysunku i malarstwa” dla dorosłych. Przez ten czas pod okiem st. specjalisty Małgorzaty Paszkowskiej Szylberg, która była inicjatorką powstania tych zajęć, przewinęło się już przeszło 130 artystów-amatorów. Aktualnie w zajęciach udział bierze około 50 osób, a od września szeregi Warsztatów zasilą kolejne dziesiątki dorosłych artystów. Zainteresowanie tą formą spędzania wolnego czasu jest ogromne, każdy rok działalności Warsztatów kończy się plenerem i poplenerową wystawą. Jak twierdzi Małgosia, podczas jej zajęć ich uczestnicy uczą się myślenia twórczego, a nie odtwórczego, a jednocześnie zachowania swojej indywidualności.